Tytuł: Czego uszy nie widzą...
Autor: Agnieszka Tyszka
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2014-04-30
Liczba stron: 192
Ocena: 9/10
W książce przedstawione są losy trzech sióstr Bronzik – Michaliny, która idzie do trzeciej gimnazjum i której losy wysunięte są na pierwszy plan, Karoliny wybierającej się do szóstej klasy szkoły podstawowej oraz pięcioletniej Zuzi. Na barkach najstarszej z sióstr spoczywa obowiązek opieki nad rodzeństwem, gdyż matka wyjechała w delegacje , a ojciec zniknął bez słowa by odnaleźć sens życia. Misia ma dodatkowo utrudnione zadanie, gdyż zbliżają się egzaminy gimnazjalne i każdy z nauczycieli chce udowodnić uczniom, że są zupełnie nieprzygotowani do testów.
Dziewczyna nie ma również bliskich przyjaciół, co sprawia, że czuje się nieco porzucona.
Jednak monotonia szkolnego życia zostaje dość szybko przełamana. Na prośbę matki przyjeżdża dziadek – samotnik Melchior Bronzik, który został sprowadzony by odciążyć nieco Michalinę. Przybycie seniora do domu stawia wszystko na głowie, Melchior ma kiepski kontakt z rodziną, a dziewczynki słabo go znają. Ponadto próbuje on wprowadzić w życie wnuczek rygor i zasady, które umieszcza w kuchni na korkowej tablicy. Siostry buntują się i nie darzą sympatią członka rodziny. Jednak w miarę rozwoju akcji, mimo trudnych początków znajomości nawiązuje się miedzy nimi nić sympatii oraz zrozumienia. Dzięki niebanalnemu podejściu do wychowania wnuczek Melchior potrafi zaintrygować, jest on również postacią wprowadzającą sporą dawkę humoru do fabuły.
Następnym bohaterem, który sporo zmienia w życiu Misi jest niekonwencjonalna Izolda Migocka, która rozpoczyna działalność kółka teatralnego do którego ochoczo zapisuje się Misia zafascynowana niezwykłą osobą nauczycielki.
Oprócz rodzinnego zamieszania Michalina zmaga się ze swoimi rówieśnikami. Udaje się jej zaprzyjaźnić z Carmen Wróbel do której początkowo czuła niechęć. Ponadto zakochana jest w koledze z klasy - Kubie, który jak się okazuje odwzajemnia jej uczucie.
Uważam, że jest to godna polecenia książka dla młodzieży. Czyta się ją bardzo przyjemnie i szybko. Jest także bardzo wciągająca. Nie mam do niej żadnych uwag.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz